Tamam mıyız – Sinema

Çağan Irmak’ın son filmini, özellikle Babam ve Oğlum ile yapılan kıyaslar sonucunda merakla beklemeye başlamıştım, vizyona girdiği ilk günlerde da izlemeye gittim. Çağan Irmak’ın oyuncu seçimlerini genelde başarılı bulurum. Aras Bulut İyinemli ve Deniz Celiloğlu çok da tanıdık isimler değil, elbette Türk dizileri ve filmlerine azıcık dikkatli bakanlar bu iki ismi görünce benim gibi heyecanlanmışlardır. Zaten baştan hakkını vermeli, hikayeyi bu iki isme bina etmek fikri harika sonuç vermiş. Yine daha önceki filmlerde olduğu üzere anneleriyle arası iyi olan ama babalarıyla sorunlu iki genç adam var karşımızda. Hayattan beklentilerinin uzağına düşmüş ama annelerinden tam destek alan iki erkek çocuğu. Birisi elinde olmadan, diğeri de imkanları varken vicdanen toplumun kabullerinin dışına akmış iki genç adam.

Filmin geneline bakınca, Çağan Irmak’in kendisiyle ilgili bir öyküyü mecazlarla birebir anlattığı izlenimi oluştu bende. Herşeyiyle kendini oğlunun mutluluğuna adamış bir anne, toplumdan kendini farklı hisseden, farklı bir yol çizmeye çalışan bir erkek evlat, varlığıyla onu rahatlatan ama fiziksel imkansızlığı nedeniyle elinden daha fazlası gelmeyen bir arkadaş ve çizilen bu yolu kabul etmeyen bir baba. Bu yaşananlar aynı olmasa da yaşattığı his anlamında gerçekleşmiş olaylara benziyor. Az önceki tanımlardan yola çıkın ve kişilerle mekanları değiştirin, ne demek istediğimi anlayacaksınız.

Ayrıca, bu filmden aşırılıklar beklemeyin. Dili, olaylar, karakterler, herşey çok yalın. Ama klişelerden de bir o kadar uzak. Son olarak, Temmuz’ un annesinin filmdeki süperkahraman rolünde olması da hoş bir enstantaneydi.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s