Kick Ass 2-Balls to the Walls – Sinema

Birinci filmi izlediğimde karşılaştığım “Çizgi roman türü vahşet” konsepti ve gerçek dünyada gerçek bir çocuğun süper kahramanlığa soyunması, bu arada da hakikaten süperkahraman profiline yakın kişilerle karşılaşması üzerine kurulu bir hikaye eğlenceliydi. Çizgiromanın, hemen ardından da filmin devam olarak hazırladığını duymak da güzel gelmiş, bekleyişe geçmiştim. Ancak karşılaştığım film gürel olmasına rağmen, beklentilerimi karşılamaktan uzaktı. Bu buruk tadın sebebini de yazımda analiz ederek ortaya koymak istiyorum.

Öncelikle, ilk filmde aksiyon sahnelerini ağırlıklı gördüğümüz Hit-Girl’ün filmin çoğunluğunda Mindy olarak gözükmesi konusundan başlamalı. Belki de ilk filmde “demir leblebi” gibi sağlam (hem fiziki hem de psikolojik olarak) duran kızımızın aslında narin ve kırılgan olduğuna yapılmış bir vurgu olduğunu düşünmek mantıklı gözükebilir. Ama Mindy’nin zihnine yoğunlaşırken içerisinde bulunduğu çelişkiler üzerine değil de, filmde hiçbir zaman işlemeye vaktinizin olmayacağı yan karakterlere yoğunlaşınca, ana amaçtan sapan bir müdahalede bulunmuş oluyorsunuz; ki filmde bu hissediliyor.  Bu sebeple de, Chloe Grace-Moretz’in serpilip ileride güzel bir genç kız olacağını düşündürmek haricinde, Mindy’den katkı alamıyorsunuz.

İlk filmde kişisel kırılmalarını sıkça gördüğümüz Dave ise, bu tarzda hikayeleri son yıllarda daha sık işlenmiş tüm karakterlerin aksine (Bruce Wayne, Hawkeye ve Black Widow dışındaki tüm Avengers üyeleri, Watchmen…) geriye sarıyor. Ve daha filmin başında Kick-Ass olmayı benimsemiş bir karakter yerine, şuursuz bir ergenle karşı karşıya kalıyorsunuz. Yine, diyorum ki, bu tarz filmleri ti’ye almak adına yapılmış bilinçli bir hamle ise, filmin bana uygun olmadığını söyleyip geçerim. Ama bu tarz taşlamaları Chris D’ Amico’nun hastalıklı ruh hali ve ardında yaptıklarında doğuda görüp, Kick-Ass ve Hit-Girl’de  yeterince özümseyemiyorsak, bence bu filmin bir eksikliğidir.

Motherfucker, kostümü, tiplemesi, çetesiyle kesinlikle beklentinin Üzerine çıkan tek etmendi diyebilirim. Ne kadar sorun olabileceği konusunda da filmi görmeden yorum yapmak bence doğru olmaz. Ve çetedeki asıl bomba da, bunu vurgulamak gerekiyor, Mother Russia!

Yan karakterlerin işlenmesi deyince, iyi ve kötü çete üyeleri, Todd (Ass-kicker) ve Ralph D’Amico karakterlerinin havada kalan hikayeleri en iyi ihtimalle 3. filmi beklememizi işaret ediyor. Ancak belirtmeliyim, bu sefer beklenti yaratmak için ciddi anlamda uğraşmaları gerekiyor. Çünkü ortaya çıktı ki daha fazla aksiyon, daha iyi işlenmiş karakterler ve Nicholas Cage, Mark Strong ve Jim Carrey kalibresinde birden fazla oyuncuyu daha uzun süre göreceğimiz bir film olmadıkça, bu seri cepten yemeye mahkum gibi gözüküyor. Elbette Joe Leguizamo gibi bir yüksek potansiyelleri de (Benny Blanco from the Bronx) harcamamak koşuluyla.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s