Changeling – Sinema

Clint Eastwood’un Changeling filmini ilemekle ilgili belirli tereddütlerim vardı. İlki Angelina Jolie gibi popülerliği oyunculuğundan daha ön planda olan bir aktrisin ağırlıklı olarak filmde olması, ikincisi ise filmi izleyen kızkardeşimin temposunu ağır bulması ve bu tempo ağırlığı ve ‘Angelina Jolie iyi ama…’ diye başlayan yorumların çokça aklımda yer etmiş olmasıydı. Bunları bir araya getirdiğimde de ‘Bir anne oğlunu kaybediyor, sonra bulundu diye getirilen çocuğun oğlu olmadığını düşünüyor.’ ile özetlenebilecek, gerçeküstü bazı olayların olduğu ama sonucunda olayların annenin sanrıları ya da doğaüstü bir yere bağlanacağı bir psikolojik gerilim filmi izleyeceğimi düşündüm.

Ama çok yanıldığımı filmin ilk yarım saatinde anladım. ‘Oğlumu bulun.’ diye yakaran bir anne ve ona tuhaf tuhaf bakan politically correct ve cool polisler. Ta ki, John Malkovich’in canlandırdığı pederin ok gibi eleştirilerinin radyoda yayınlanıp polis müdürünün kızdığı sahneye kadar. Sonrasında ise, zorbalıkla elde ettiği gücünü korumak için insanlara deli gömleği giydiren bir polis teşkilatının, attığı her adımda yaptığı gaddarlıklar ama adım adım uçuruma doğru ilerleyişinin öyküsünü izledik. Genellikle kavramsal olarak kullanılan ‘deli gömleği giydirmek’ eyleminin filmde birebir icra edildiğini de belirtmemde fayda var.

Filmin ikinci bölümünde de, öncelikle olaylarla ilgisini kuramadığınız yeni bir hikayeye tanık oluyorsunuz. Bu da, büyük kuzeninin kendisine zorla yaptırdığı korkunç işlerden ağır bir pişmanlık duyan 15 yaşında bir çocuğun hikayesi. Ama kısa zamanda olayların tam ortasına düşen bu hikayenin, apayrı ikinci bir hikaye olarak aktarılması ise, Bayan Collins’in yaşadıklarının ne denli büyük olaylar olduğunu daha da vurgulayan bir yanı oluyor kanımca.

Gerçek bir öyküden alınmış bu filmde, yapılan haksızlıkları, devlet görevlilerinin ellerindeki kaynak ve yetkileri ne denli kendi çıkarına kullanabildikleri, bu durumda insanların takındığı tavrı ve basit iki cümlenin saatlerce, filmin süresine göre ise yıllarca nasıl yanıtsız kaldığını görüyorsunuz. ‘Oğlum nerede? Niye onu aramıyosunuz?’  ‘Durumu kabullenin. Anne olarak görevinizi yapın. Çocuğun bakıma ihtiyacı var. Zaten bu davayla ilgili çok emek verdik. Siz oğlunuzu başınızdan attınız ve bunun rahatını sürmek istiyorsunuz, öyle değil mi? Psikolojik rahatsızlığınız var sizin, buna müdahale etmemiz gerekiyor…’ Hiçbiri sorulara yanıt değil ve daha neler söylenip yapılıyor, aklınız almaz.

Şahsen oturduğum odanın duvarlarını yumruklatacak kadar beni etkileyen bu filmde, haksızlığa uğrayan insanların yaşadıklarının bu kadar güzel anlatılabileceğini beklemiyordum. Bu anlamda, hem oyunculuğu hem de yönetmenliğine hayran olduğum Clint Eastwood’un hakkını çok fazla yediğimi düşünüyorum. Son derece etkili bir oyun ortaya koyan Angelina Jolie için de bu söylediğim geçerli. Demek ki çok basit bir insan meselesinden harika bir hikaye çıkartmak mümkünmüş. Ayrıca, insanların haksızlığa tepki göstermeyip yetki sahiplerinin palazlanması sadece bizim kültürümüze özgü bir olay değilmiş. İnsanların haksızlığa tepki göstermesinin delilik ve marjinallik olarak sunulup insanların karalanması da öyle.  Mutlu son bekleyen Hollywood filmi zihinli birisi olarak sonunu garipsemem gerekirdi ama çok yerinde buldum. Bayan Collins’in hikayesinin kayıp çocuğunu arayan bir annenin hikayesi olmaktan çıkıp, tüm topluma mal olması ile Clint Eastwood’un isimsiz kovboyundan daha az gösterişsiz, karakter olarak kapasitesi sınırlı ama yaptıkları ve konuşmaları ile harika sahneler ortaya koyan rahip ve avukatı iyi izlemenizi öneriyorum. Clint Eastwood’un gerçek öykülerden evrensel mesajlar çıkartma konusunda çok sıkı işler yaptığını düşünüyorum. Changeling ve Gran Torino’nun ardından ömrü yettiğince bu gibi filmleri bizlere sunmasını diliyorum.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s