Scream Serisi

İnsanların, kendilerini tanımlamış, şekillendirmiş olan filmlere aradan geçen yılların sonunda tekrar göz atmasını sağlaması, film endüstrisi açısından ilginç bir adım gerçekten de. Bir şehirde geçen, tanıdık karakterleri olan, kendi içinde ve türünün klişelerini barındıran bir filmler serisini, aynı şeyleri tekrarlar gibi düşünmekten ziyade, bu şekilde ele alınca daha keyifli olduğu kesin. Scream 4 ü izlediğim zaman da işte bunu tamamen düşündüm.

Sydney’in adını artık aklımıza kazımış olan serinin ilk 3 filmine kısaca bakarsak, ilk filmin klasikler içerisinde anılması gereken, ikincinin onun tekrarı ve üçüncünün de ilk iki filme ve üçleme filmlere teknik bir bakışla baktığını görebiliriz. Bu anlamda, 4. film de üçüncüsü gibi korku filmi hayranı olan Hayalet Surat durumunu tekrarlamakta. Bununla beraber, üç kahramanımız Sydney, Gale ve Dewey in yıllar sonunda ne hale geldiklerini de çok derinlemesine işlenmemekle beraber görmekteyiz. Film boyunca da zaten, kahramanların olayların olduğu zamanki hallerinden farklı oldukları ve eskiye dönmek istedikleri durumda da bunu gerçekleştiremedikleri mesajını alıyoruz. Yeni nesil katiller, yeni  nesil kurbanlar, internet, Facebook, iletişim biçimleri de bunun sosu oluyor.

Seriyle ilgili düşüncem, seriyi daha fazla uzatmayıp burada tamamlamalarıdır. Kahramanlar kendilerini ispat edip devam edebildikleri yerden yollarını çizecekler, ama bundan sonra bize görecek fazla birşey kalmadı diye düşünüyorum. Gale ile Dewey’nin çocuklarına musallat olan Hayalet Surat gibi zorlama devam filmi veya aslında önceden de vardı gibi bir eski dönem hikayesine girilmesinin doğru olmayacağını düşünüyorum. Bu anlamda, Wes Craven’ın yarattığı Freddie’nin durumu da ortada. Yine de bunca yıl sonunda, eskiye bakış konusunda farklı bir görüş sunduğu için kendisine teşekkür etmek gerek.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s