Infernal Affairs – The Departed Kıyası

The Departed filmini çok önce izledim. Scorsese’nin çektiği bir film olduğu zaten bilmeden belli olan filmde bir de mafya babasını Jack Nicholson olarak görmek pek güzeldi. Ama filmin bütünlüğü ile ilgili belli sorunlar olduğunu düşündüğümden, bazı yerlerinden keyif almakla beraber ve iyi bir mafya filmi olarak tavsiye edebileceğim bir film de olsa kafamda tam oturtamadım. İkinci hatta üçüncüye izlediğimde de eksiklikler olduğunu düşündürüyordu.

Infernal Affairs ise Hong-Kong yapımı, çok bahsi geçen ve IMDB 250 listesinde görüp belki de en merak ettiğim filmdi. Birçok yorumda da The Departed tan daha iyi olduğu yazıyordu, filmin üzerinde de The Departed a ilham veren film olarak yazıldığı için karşılaştırma ihtiyacı hissettim, ilki Infernal Affairs olmak üzere peşpeşe izledim ikisini de.

Söyleyebileceğim, Infernal Affairs’ı çok da iyi bulmadığım olacaktır. Senaryo olarak the Departed’ın bu filmden olduğu gibi alınmış olması filmi mükemmel yapmaya yetmiyor. Söylemeliyim, izlediğim birçok Asya filminde hissettiğim boşluk ve bekliyor olma hissini bu filmde yaşamadım, genel olarak da izlemek için tavsiye edebileceğim bir film, net. Ama, kimliğini kaybetmiş casusların kendilerini irdelemeleri dışında bu film bana fazla bir katkı yapmadı. İlk olarak Departed’ı izlemek yerine bu filmi izlesem belki daha farklı düşünürdüm ama düşüncelerimi çok da olumluya kaydıracak bir içerik göremedim.

The Departed ise, izlemesi keyifli bir film olmanın yanında, Infernal Affairs’ı izledikten sonra ayrıca güzelleşiyor çünkü orjinalinde anlatımı görüyorsunuz, sonra onun revize edilmiş, genellikle daha keyifli olan bir halini izliyorsunuz. Farklılık olarak gördüğüm birkaç nokta var. Costello’nun adamları Sam’in adamlarından daha detaylı işlenmiş, daha net yerleri var filmde. Infernal Affairs’da iki köstebeğin iki ayrı sevgilisi varken Departed’da aynı kadına meyil söz konusu. Altı tam doldurulmamış olduğunu düşündüğüm bu karakterleri bire indirgemek de bunu iyileştirmiş bence. Infernal Affairs’da gizli görevi polislerden bir amir biliyor, Departed’da iki tane. Infernal Affairs’da adamımız polis akademisindeyken atılıyor, Departed’da mezuniyetten hemen sonra başına olaylar geliyor. En önemli fark ise, Infernal Affairs’de kötü adamımız yoluna devam ediyor, ama the Departed’da kötülerin hepsi cezasını buluyor. Hatta anlaşılıyor ki esas kötü Costello bile aslında devlet kontrolünde çalışıyormuş. Yani alt mesajlar çok daha fazla.

Bu detay canımı sıktı. Şöyle ki, The Departed çok iyi bir film, onun yılında ondan iyi film olmadığı için Oscar’ı almış olmasına da itiraz etmem. Ancak, esinlenmeden ziyade diyalogların dahi birebir alıntılandığı bir film olması ve alt mesaj olarak da “ABD Devlet Teşkilatı kül yutmaz.”  ı vermesini yanyana koyup baktığınız zaman, Martin Scorsese’nin bir sürü dehşet filmle alamadığı Oscar’ı aldığı filmin niteliği konusunda içim burkuldu demem lazım. Hoş, orjinalinde değişik saç modeli olan bir tanesi dışında hiç dikkatinizi çekmeyen mafya adamlarından herhangi birini, French lakaplı tatlı-sert katil olarak hatırlayabilmem ancak Scorsese’nin dehasından ileri gelen bir özelliktir. Bu ve bunun gibi birçok detay sebebiyle bu filmi kötülemek hiç istemem, ama gerçekleri dile getirmem lazım.

İzlememiş olanlara tavsiyem şu: Yazıyı okuduysanız filmlerdeki sürprizleri kaçırdığınızı düşünmeyin, izleyin. İdeal olan bence, önce orjinalini, peşinden de esinlenilmişini görmenizdir. The Departed’ı izlemiş olanlara benim yaptığımı yapmalarını tavsiye ederim, filmi kaç kere izleyip de hiç dikkat etmediğim detayların nakış gibi işlendiğini görmek, The Departed’ı ilk izleme tecrübesi kadar keyifliydi.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s